Його впровадження також може призвести до кількох згубних наслідків для економіки США з наслідками, які охоплять увесь світ. BeInCrypto поспілкувався з Хайдером Рафіком, директором з маркетингу OKX Exchange, щоб оцінити ризики створення стратегічного резерву біткойнів.
Стратегічні резерви біткойнів зростають Популярність
Концепція стратегічного резерву біткойнів з роками набула помітної популярності як у Сполучених Штатах, так і в усьому світі.
Стратегічний резерв — це запас важливих ресурсів, придбаний федеральним урядом, який можна використовувати для усунення значних збоїв у постачанні. Багато криптовалютних ентузіастів агітують за те, щоб уряди запровадили біткойн як стратегічний резерв.
У Сполучених Штатах 15 штатів уже запровадили або прийняли законопроекти, які дозволяють це зробити. Сенатор-республіканець від штату Вайомінг Синтія Ламміс була однією з перших політиків, яка запровадила цей тип законодавства на федеральному рівні.
У запропонованому нею Законі про біткойни Ламміс закликає Міністерство фінансів США отримати один мільйон біткойнів протягом п’яти років. Резерв біткойнів зберігатиметься неушкодженим щонайменше 20 років.
Такі країни, як Німеччина, Швейцарія, Росія, Бразилія та Польща, також зробили кроки в тому ж напрямку. Однак кілька основних гравців у фінансовій індустрії побоюються сильної економічної нестабільності та повсюдної волатильності ринку, якщо буде створено стратегічний резерв біткойнів.
Це побоювання є особливо актуальним, якщо Сполучені Штати створять такий резерв, враховуючи їхню роль як хранителя світової торгівлі та емітента світової резервної валюти.
«На перший погляд, ідея Національного резерву біткойнів виглядає хорошою – це слугуватиме схваленням біткойна Сполученими Штатами, і це, безсумнівно, матиме потенціал розпалити ринки в короткостроковій перспективі. Але якщо ви зазирнете під капот, може бути ряд недоліків, які повинні змусити галузь зупинитися та замислитися над потенційними негативними довгостроковими наслідками», — сказав Рафік BeInCrypto.
Розуміння того, як працює резерв, є життєво важливим для розуміння пов’язаних із ним наслідків. ризики.
Запаси біткойнів проти стратегічного резерву біткойнів
З новим президентом США Дональдом Трампом ентузіасти біткойнів готуються до реальних спроб створити довгоочікуваний резерв.
Два тижні тому Трамп підписав указ про створення національного цифрового запасу. Розпорядження передбачало створення робочої групи для вивчення такої можливості. Група має до липня подати звіт про критерії для такого запасу.
Деякі учасники криптоспільноти були розчаровані цим кроком, враховуючи, що характер замовлення особливо відрізнявся від резерву біткойнів. У той час як концепція запасу походить від конфіскованих активів, які здебільшого створені в результаті незаконної діяльності, резерв передбачає придбання додаткових біткойнів.
Сполучені Штати вже мають найбільші запаси біткойнів у світі. Федеральний уряд володіє щонайменше 198 800 BTC, отриманими шляхом арешту державою, які наразі оцінюються приблизно в 19 мільярдів доларів. Країни, які відстають від нього, це Китай, Велика Британія, Сальвадор і Україна.
US Government Crypto Holdings. Джерело: Arkham
Резерв біткойнів, навпаки, вимагав би придбати більше біткойнів. Ламміс пропонує такий підхід у своєму Законі про біткойни. Відповідно до її плану, біткойн буде безпосередньо пов’язаний з доларом США, щоб підтримати валюту. По суті, це бачення передбачає монетарну систему, у якій біткойн відіграє активну роль.
Нагальна потреба запровадити таку різку зміну поточної грошової системи Сполучених Штатів залишається незрозумілою.
Дебати щодо ролі біткойна як резервного активу
Повертаючись до визначення стратегічного резерву, федеральний уряд закуповує ці товари під час економічної потреби. Більшість економістів називають Стратегічний резерв нафти ключовим прикладом цієї концепції.
У 1975 році президент Джеральд Форд створив резерв, коли арабські члени Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) запровадили нафтове ембарго проти Сполучених Штатів, що сколихнуло всю американську економіку.
Законодавство передбачало зберігання до одного мільярдів барелів нафти, визнаючи її критичну роль в економіці. Без нафти економічна діяльність припинилася б.
Ці резерви продовжують служити надзвичайно важливій меті. У відповідь на російське вторгнення в Україну президент Байден нещодавно використав ці резерви, щоб зменшити тиск на ціни на енергоносії.
З іншого боку, біткойн не служить критично важливій меті, яка виправдовує таке термінове зберігання, а також його використання не має вирішального значення для функціонування економіки США. Його роль як стратегічного активу залишається в основному незрозумілою.
Крім того, придбання великої кількості біткойнів швидше за все призведе до значної волатильності ринку, ніж до економічної стабільності. Якби Сполучені Штати закуповували великі обсяги, це швидко скоротило б пропозицію на ринку.
«Якщо уряд США вирішить придбати великі обсяги біткойнів, короткострокова ліквідність на ринках буде обмежена, що може призвести до величезної волатильності в обох напрямках. Слід пам’ятати, що переважна більшість біткойн-адрес – майже 72% за даними CoinMarketCap – є довгостроковими власниками більше одного року. Таким чином, масове придбання біткойнів може ще більше обмежити ліквідність у короткостроковій перспективі», – пояснив Рафік.
Ці різкі зміни пропозиції біткойнів також стурбують інвесторів.
Вплив на довіру до долара
Якби Сполучені Штати створили стратегічний резерв біткойнів, інвестори могли б інтерпретувати це як рішення федерального уряду підтримати долар США цифровими активами, а не золотом. Іншими словами, США будуть сигналізувати про втрату довіри до поточної системи, заснованої на доларах.
У нещодавній статті Нік Картер використав цей аргумент, щоб виступити проти створення резерву біткойнів.
«США розглядають найближчим часом відмову від поточної, відносно стабільної грошової системи та заміну її грошовим стандартом, який не базується на золоті, а на високому рівні нестабільний актив, що розвивається, спричинить повну паніку серед його кредиторів. На мій погляд, якби ми навіть наблизилися до резерву в стилі Ламміса, ринки передбачувано почали б скаженіти, і Трамп був би змушений скасувати політику», — заявив він.
Такий самий ефект мав би місце, якби Сполучені Штати вирішили продати частину своїх резервів біткойнів.
Ризики ліквідації
Якби Сполучені Штати мали придбати додаткові біткойни, вони також вибирали б, коли їх продавати.
«Незважаючи на появу двопартійної підтримки криптовалюти в політичній системі США нещодавно, урядова політика може швидко змінитися. Тому, оскільки обставини змінюються з часом, концентрація великої кількості біткойнів на балансі країни може становити ризик ліквідації», — сказав Рафік BeInCrypto.
Попередні випадки, коли уряди продавали частину своїх запасів біткойнів, показали, як такі дії можуть суттєво вплинути на ринок.
«Нам потрібно лише поглянути на минулий рік, коли уряд Німеччини продав близько 50 000 BTC, щоб побачити, що такий крок може вплинути на ринки. Критики часто називають це ключовим недоліком стратегічного резерву біткойнів», – додав Рафік.
У листопаді подібна ситуація сталася в Сполучених Штатах, коли уряд перевів понад 2 мільярди доларів у біткойнах на сторонні гаманці. Цей крок спровокував падіння цін і викликав занепокоєння серед інвесторів щодо можливих майбутніх аукціонів.
Також виникнуть запитання щодо наслідків власності федерального уряду на такі великі обсяги біткойнів.
Занепокоєння щодо Централізація
Для багатьох ідея стратегічного резерву біткойнів може суперечити одному з основних принципів біткойна: децентралізації.
Ця філософія, яка лежить в основі біткойна, гарантує, що жодна особа не зможе контролювати всю мережу. Однак, якщо уряд США почне купувати біткойни у великих обсягах, це може викликати занепокоєння щодо централізації.
Якщо Міністерство фінансів США контролюватиме значну частину пропозиції біткойнів, це може вплинути на ринок. Такий контроль може дозволити уряду впливати на ціни біткойнів, що суперечить його децентралізованій природі.
«Наша спільна відповідальність як біткойнерів — виступати за те, щоб ця технологія була якомога доступнішою, зберігаючи її оригінальну філософію та одноранговий зв’язок утиліти», — сказав Рафік.
Оскільки дебати щодо прийняття стратегічного резерву біткойнів тривають, зважений підхід принесе користь від його впровадження.
Обґрунтування терпіння
Одним із заспокійливих аспектів цієї триваючої дискусії є розуміння того, що прискорення процесу може бути непотрібним. Оскільки біткойн не є основним товаром для належного функціонування економіки США, створення стратегічного резерву не є безпосереднім пріоритетом.
Біткойн існує менше двох десятиліть. Надання ринку більше часу для зрілості також зменшує волатильність активу в довгостроковій перспективі.
«Біткойн пішов від маловідомий винахід шифрпанку перетворився на глобальний культурний феномен і доступний, інституціоналізований актив за надзвичайно короткий час», – пояснив Рафіік.
Застосувавши вичікувальний підхід, біткойн може перетворитися на більш надійний і ліквідний актив, що зробить його життєздатним варіантом для уряду США, щоб включити його до своїх портфелів у майбутньому.